Sabah saatlerinde sporcuların ısınma dalışlarının gerçekleştiği uluslararası yarışmaların açılış töreni, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, CMAS Başkanı Anna Arzhanova, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, katılan ülke sporcularının yer aldığı ve Kaş Meydanı’nda sona eren kortej yürüyüşle yapıldı.
 
        Dünyaca ünlü sporcuların da aralarında bulunduğu Türkiye dahil 13 ülkeden 58 sporcunun katıldığı 1. CMAS Serbest Dalış Outdoor Avrupa Şampiyonası ile Türkiye, Ekvator, ABD, Hongkong, Şili’den sporcuların katıldığı ve ilk kez düzenlenen CMAS Uluslararası Serbest Dalış Kaş Başka Açık Yarışmaları’nın açılış töreninde konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Kaş, sualtı sporlarının  her branşının geliştirilebileceği dünyanın önemli merkezlerinden biri. Bu yarışları Antalya’mıza getiren CMAS Başkanı Anna Arzhanova’ya teşekkür ediyorum. Serbest dalışın olimpik spor olması için elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.
 
        4 AYRI DİSİPLİNDE YENİ AVRUPA ŞAMPİYONLARI BELLİ OLACAK
7 Ekim Cumartesi kapanış töreni ile son bulacak 1. CMAS Serbest Dalış Outdoor Avrupa Şampiyonası’nda 3 Ekim Salı günü sabit ağırlık monopalet (CWT), 4 Ekim Çarşamba sabit ağırlık paletsiz (CNF), 6 Ekim Perşembe sabit ağırlık çift palet (CWT BF) disiplininde yarışlar Kaş İnceboğaz plajı açıklarında, 7 Ekim Cumartesi günü de küp apnea (JB) disiplininde Küçük Çakıl mevkiinde gerçekleştirilecek.
 
      Avrupa Şampiyonu ile aynı dalış bölgelerinde eşzamanlı olarak CMAS Uluslararası Serbest Dalış Kaş Başka Açık Yarışmaları da yapılacak. Kaş Başka Açık Yarışmaları sabit ağırlık monopalet, sabit ağırlık çif palet ve sabit ağırlık paletsiz disiplinlerinde bireysel olarak kadın ve erkekler kategorisinde gerçekleştirilecek.
 
      1.CMAS Serbest Dalış Outdoor Avrupa Şampiyonası’na katılan ülkeler: Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Rusya, Slovakya, Slovenya, Ukrayna ve Türkiye.
 
        CMAS Uluslararası Serbest Dalış-Kaş Başka-Açık  Yarışmaları’na katılan ülkeler: Türkiye, Ekvator, ABD, Hongkong ve Şili
 
ŞAMPİYONLUK YARIŞMALARI DALIŞ DİSİPLİNLERİ TANIMLARI:
 
CWT (Sabit Ağırlık):  Dalıcının sabit ağırlık ve palet kullanarak gerçekleştirdiği dalış disiplinidir. Bir kılavuz ipi bulunabilir. Bu ipe sadece kılavuzluk için dokunulabilir ancak bu kılavuz ipten destek alarak aşağı ya da yukarı dalışa geçmek yasaktır.
 
CW BF (Sabit Ağırlık Çift Palet): Dalıcının sabit ağırlık ve çift palet kullanarak gerçekleştirdiği dalış disiplinidir. Bir kılavuz ipi bulunabilir. Bu ipe sadece kılavuzluk için dokunulabilir ancak bu kılavuz ipten destek alarak aşağı ya da yukarı dalışa geçmek yasaktır.
 
CNF (Sabit Ağırlık Paletsiz): Sabit ağırlıkla dalıştan tek farkı sporcunun palet kullanmadan çıplak ayakla dalmasıdır.
 
JB (Küp Apnea): 10 metre derinlikte her bir kenarı 15 metre olan, iplerle oluşturulan kare hat boyunca yapılan serbest dalış disiplinidir.